Tel örme çeşitleri, bahçe, boş alanlar, tarlalar, spor tesisleri, havaalanları, askeri alanlar ve özel mülkiyet alanlarında kullanılmaktadır. Kırsal kesimlerde, hayvanların tarlalara girmesi ve bahçelere girmesi ile oluşan sorunlar, tel örgü sistemi ile ortadan kaldırılmaktadır.

Baklava dilimine benzeyen desenleri ile fens telleri, en çok kullanılan tel örgü çeşitlerindendir. Özel tel örgü makinaların da, galvanizli tel baklava dilimi gibi örülmeye başlanır. Bu çeşidin yanı sıra birde pvc kaplamalı tel örgü sistemi bulunmaktadır. Sıcak salınımlı pvc tel yine tel örme makinasında baklava dilimi haline getirilmektedir. Galvanizli ve pvc kaplamalı tel örgü çeşitleri, isteğe bağlı olarak, beton direklere veya demir boru direklere monte edilerek kurulur. Bu sistem üzerine jiletli tel veya dikenli tel örgüler, nato tipi beton direkler ve boruların uç kısımlarına döşenir. Amaç, hırsızların teli aşmalarını engellemektir.

tel örgü
tel örgü

Tel örgü çeşitlerinde en çok kullanılan fens tel örgü çeşitleridir. Bu çeşitler 2mm ve 4mm kalınlıkta üretilmektedir. Pvc kaplı tel örgü çeşitleri ise, 3-4 mm kalınlığındadır. Tel Örme, tellerin kalınlığı, aralık mesafesi, boyu ve uzunluğu gibi etkenler etkilidir. Galvanizli olması veya pvc kaplı olması da fiyatlarda etkilidir. Galvaniz kaplamalı tel veya elektrostatik boya kaplamalı tel çeşitleri de mevcuttur. Paslanmaya ve diğer dış etkenlerin zararlarına karşı en dayanıklı ürün pvc kaplı tellerdir. Özel sıcak salımlı yöntemlerle üretilen pvc kaplı teller, estetik ve zarif tasarımları ile göz doldurmaktadır.

Tel çit örgüler, eskiden tahta direklere bağlandığından, kolayca çıkarılabiliyordu. Üstelik direkler ahşaptı ve belli bir zaman sonra çürümeye başlıyordu. Bu nedenle pek sağlam olmuyordu ve tel örgülerin çalınması oldukça kolaydı. Ancak günümüzde, tel örgülerin monte edilme şekilleri, çalınmasını zorlaştırmakta hatta imkânsız hale getirmektedir. Özel klips sistemi ve beton direklerdeki özel delikler, tel örgülerin sağlam olması için özel olarak dizayn edilmiştir. Yere oldukça sağlam bir şekilde monte edilen direklerin üzerine, özel monte yerleri sayesinde, tel örgüler de sağlam bir şekilde uygulaması yapılmaktadır. Tel çit örgü uygulaması Bursa ve tüm Türkiye ye hizmet anlayışı ile yapmaktayız.

Tırmanmaya karşı özel tasarımla üretilen tel örgüler, hırsızların işini sora sokmaktadır. Özellikle nato tipi direklere çekilen tel örgü sistemleri, tırmanmayı imkânsız hale getirmektedir. Bu nedenle, tasarımlar oldukça güvenlidir. Nato tipi direklere, eğri boyun direklerde denilmektedir.

Tel Örgü Fiyatları

Diğer tel çit fiyatlarına göre tel örgü fiyatları örme yapılan malzemenin kalınlık ve sıklığı ile belirlenir. Galvaniz kaplı tel örgülerin ölçüleri, isteğe bağlı bir şekilde üretilmektedir. 30*30 ve 70*70 mm aralığında üretilebilen galvaniz kaplı tel örgüler, oldukça sağlam bir şekilde dizayn edilmektedir. Aynı şekilde sıcak salımlı sistemle üretilen pvc kaplı fens teli çeşitleri de, 30*30 ve 70*70 mm ölçülerinde üretilmektedir. Tel aralıkları, fiyatlara da yansımaktadır. Tel aralıklarının düşmesi, fiyatın artmasına, tel aralıklarının artması, fiyatın düşmesine neden olmaktadır. Yani tam bir ters orantı hakimdir. Direklere çekilen tel örme, panel çit ve dikenli tel gibi tel örgüler, ayrı ayrı fiyatlandırılmaktadır. Her türlü soru ve görüşleriniz için bursa çit firması olan ‘Öz Sağlam Tel‘ ile irtibata geçebilirsiniz.

Tel örgülerde, telin cinsi ve kalınlığı, kalitesini belirlemektedir. Bu sistemde direkler genelde 3 m ara ile sabitlenmektedir. Köşelere ise payanda gelmektedir. Dikenli teller, direklerin genellikle üst sıralarına döşenmektedir. Jiletli tellerin özelliği, üzerinden geçmek isteyen kişilerin elbiselerini yırtması, vücuduna zarar vermesidir. Tel örgü fiyatları bu gibi eklentiler ile değişkenlik gösterebilir. Jiletli teller de dikenli teller gibi, tellerin üst kısmına döşenmektedir.